Pilotný zber vianočných stromčekov

29.12.2020

Magistrát v Lamači testuje pilotný projekt zberu vianočných stromčekov do pripravených ohrádok. Aj keď niekoľko takýchto stanovíšť bude rozmiestnených aj v iných mestských častiach, Lamač bude nimi ako jediný kompletne pokrytý. Stromčeky tak budeme tento rok vyhadzovať iba do týchto ohrádok. 

Podľa Igora Polakoviča, mestského poslanca za Lamač, ktorý s magistrátom a OLO na projekte pracuje, naše mesto si tak otestujeme zber, ktorý sa osvedčil aj v susednej Viedni. “Chceme zabrániť každoročnému neporiadku, kedy sa staré stromčeky váľajú niekoľko týždňov pri kontajneroch alebo v v priestoroch medzi panelákmi. Teraz majú vyhradené miesto, z ktorého ich bude OLO týždenne odvážať”.

50 ohrádok sú rozmiestnené po celom Lamači - od Borov, cez sídlisko až po lokality s rodinnými domami. Tam sa však ťažšie hľadal pre nich vhodný priestor. "Ohrádky majú 2,5 x 2,5 metra, a tak sa napríklad nezmestia na Stanekovu ulicu. Obyvatelia tejto ulice budú musieť starý vianočný stromček odniesť nižšie na Podháj. Presné lokality sa dajú nájsť na online mape.

Zvoz začne po Troch kráľoch. Stromčeky budú z ohrádok odvážané každý štvrtok. Po 12. februári budú ohrádky rozobrané a uložené v mestských skladoch tak, aby sa dali opätovne použiť o rok. Rovnako bude naše mesto vyhodnocovať výsledky tohto testu, hodnotiť efektivitu zberu a dopad na poriadok vo verejnom priestore. 

Keďže budú stromčeky využité na výrobu kompostu, možno sa k vám raz vrátia v podobe substrátu pre balkónové rastliny.

Mapa rozmiestnenia zberných kójí pre odloženie vianočných stromčekovspäť